piątek, 7 października 2011

Do zobaczenia w Berlinie

Martin-Gropius-Bau prezentuje obecnie dwie ciekawe wystawy. Pierwsza z nich to przeglądowa prezentacja W. Eugene Smitha, uchodzącego za ojca foto-eseju.


Kuratorzy retrospektywnych wystaw w MGB tradycyjnie robią dobrą robotę, harmonizując prace znanych fotografów ze szczegółami ich biografii. W przypadku tej ekspozycji, podobnie jak wcześniej (Atget, Avedon, Brassaï, Rodczenko, Kertész, Moholy-Nagy, Man Ray i wiele innych postaci) najbardziej niezwykłe jest to, że poprzez zdjęcia można zobaczyć artystę jako zwykłego człowieka, razem z jego rozterkami i problemami. Zapewne bardzo istotny jest też kontakt z oryginalnymi odbitkami poszczególnych autorów oraz z energią, której są nośnikami. W każdym razie Martin-Gropius-Bau w Berlinie jest takim adresem w naszej części kuli ziemskiej, który każdy poważnie zainteresowany fotografią, zwłaszcza jej klasykami, pownien zdecydowanie mieć na uwadze.

Druga to bardzo obszerna wystawa zatytułowana "Obok / Tür an Tür", podsumowująca tysiąc lat sztuki w kontekście historycznych powiązań polsko-niemieckich. Kuratorem tej znakomitej wystawy jest Anda Rottenberg.


Niestety - miałem na całość wizyty w MGB tylko trzy godziny i jest to zdecydowanie za mało; całą część dwudziestowieczną zmuszony byłem obejrzeć "po łebkach". Generalnie rzecz biorąc eksponaty zostały zestawione w bardzo przemyślany sposób i nierzadko ściągnięte z bardzo różnych miejsc świata, a możliwość obejrzenia całych kompleksów tematycznych w jednym miejscu to rzecz niepowtarzalna. Wystawa ma charakter zwarty, w części wielowątkowy i posiada rozbudowane referencje historyczne, pokazujące w wielu miejscach dość nieoczywiste sytuacje wpływające na zazębianie się kultury polskiej z niemiecką. Narracja i ułożenie ekspozycji są ciekawe, jedynie miejscami sposób umieszczenia podpisów poszczególnych dzieł wymaga ostrego kręcenia głową. Wystawie towarzyszy obszerny katalog, wydany po polsku i po niemiecku, zawierający co prawda nie najlepszej jakości reprodukcje pokazanych dzieł, ale za to uzupełniony o szereg bardzo ciekawych tekstów komentujących poszczególne okresy historyczne. Zdecydowanie warto się w tę pozycję zaopatrzyć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz