sobota, 15 stycznia 2011

David Drebin - The Morning After

Dzisiaj kończy się w berlińskiej galerii Camera Work ekspozycja prac Kanadyjczyka Davida Drebina - fotografa, który zrealizował wiele prestiżowych projektów dla takich klientów jak American Express, Davidoff, Mercedes, MTV, Nike czy Sony. Jego zdjęcia publikowane były  między innymi w Elle, GQ, Marie Claire, New York Times, Rolling Stone, Travel and Leisure i Vanity Fair. Prace Drebina to duże inscenizacje oraz pejzaże, głównie wielkich miast (San Francisco, Hongkongu, Paryża) o zmierzchu.

Mimo iż "The Morning After" to nie do końca mój ulubiony rodzaj fotografii, na wysoką ocenę zasługuje w tym przypadku element narracyjny: Drebinowi udało się w wielu przypadkach zbudować obraz, który uzupełniony stosownym tytułem (Lost Dream, The Day After, Movie Star) skutecznie uruchamia wyobraźnię widza i wręcz prowokuje do własnego dopowiedzenia historii, która wynika z oglądanego obrazu. Wiele ze zdjęć aranżowanych ma wyraźny filmowy charakter. Ma się wręcz wrażenie przebywania na planie i uczestniczenia w kręceniu danej sceny.

Nie zauważyłem na wystawie pracy, która byłaby sprzedana, natomiast pojawiły się przy kilkunastu zdjęciach zielone kropki, o dziwo także przy pracach, które cechowały się widocznymi niedoskonałościami technicznymi (na przykład powiększone do dużych rozmiarów pejzaże, cierpiące na wiele przypadłości charakterystycznych dla powiększeń ze starszych cyfrówek - "rozedrgane" piksele czy ewidentnie przepalone światła, wyraźnie zauważalne z normalnej odległości oglądania). Widocznie kolekcjonerom takie mankamenty nie przeszkadzają.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz