poniedziałek, 27 grudnia 2010

Tomasz Mielech w Wiedniu

Foto-Galerie auf der Pawlatsche, należąca do Stowarzyszenia Wspierania Fotografii Dokumentalnej, działająca przy Instytucie Slawistyki wiedeńskiego uniwersytetu, pokazuje do 11 stycznia 2011 wystawę prac Tomasza Mielecha, zatytułowaną "Bilder aus Polen". 12 stycznia 2011 odbędzie się uroczysty finisaż, który autor zaszczyci swoją obecnością. Wystawa jest w pewnym sensie podwójną retrospektywą twórczości Tomka - zawiera zdjęcia z różnych lat oraz z różnych miejsc Polski. Taka właśnie była prośba kuratorki - pokazać możliwie różne miejsca z kraju.

Jelenia Góra, 2008

Jeśli przyjąć, że podstawowym zadaniem fotografii jest zatrzymanie w kadrze miejsca i chwili, to owo odcięcie czasu wychodzi Tomkowi wyjątkowo dobrze. Jego fotografie mają to nieczęsto spotykane coś, co przywodzi na myśl "proszek od wróżki" Piotrusia Pana.

W większości zdjęcia te przedstawiają miejsca pokryte patyną kurzu, wręcz zmęczone minionymi wydarzeniami. Nierzadko przestały już pełnić funkcje, do jakich zostały stworzone. Każdy z obrazów jest zarazem refleksją na temat teraźniejszości, przeszłości a nawet przyszłości danego miejsca. Można te fotografie długo oglądać, eksplorować poszczególne elementy, szukać znaków i przekazów oraz delektować się swoistym rodzajem ciszy roztaczającej się wokół fotografowanych motywów. Nie wiem dokładnie w jakiej, ale na pewno w pewnej części wynika to z cech charakteru autora - myślę, że potwierdzą to zwłaszcza liczni uczestnicy warsztatów prowadzonych przez Tomka - jest on po prostu oazą spokoju.

Wystawa zawiera około 70 tonowanych odbitek stykowych formatu 4x5". Pozwolę sobie wyrazić poważną nadzieję, że materiał ten doczeka się publikacji drukiem.

Jelenia Góra, 2008

Jelenia Góra, 2006

Jelenia Góra, 2008

Jelenia Góra, 2008

Kamienna Góra, 2006

Raszów, 2006

Mysłakowice, 2008

Grudza, 2008

Siedlęcin, 2008

1 komentarz: