wtorek, 6 marca 2012

[Aktualizacja] Kilka aktualności

Pojawiła się finalna wersja aplikacji Adobe Lightroom 4 - w zanadrzu kilka ciekawych nowości, takich jak ulepszony moduł wywoływania plików RAW (w tym zwłaszcza "wyciskanie" szczegółów z końców zakresu sensora - cieni i świateł), globalna autokorekta zdjęć, lokalne korekty szumu, mory i balansu bieli, soft-proofing oraz możliwość bezpośredniego publikowania w drukarni cyfrowej (Blurb) i serwisach społecznościowych. Miłą niespodzianką jest znacząca obniżka cen, zarówno na wersję pełną, jak i uaktualnienie. Więcej na blogu Photoshop.com.

Nikon opublikował wywiad zatytułowany "D800 - This new category camera squeezes medium-format performance into an easy-to-handle package". Mimo wyczuwalnego charakteru marketingowego rozmowa daje pogląd na decyzje podejmowane podczas projektowania nowego aparatu.

Firma Samyang przyznała się na swoim facebookowym profilu do opracowywania obiektywu tilt&shift o ogniskowej 24 mm. Serwis Photorumors.com zamieścił "przeciek" w postaci poniższego zdjęcia:


Wizja jest niewątpliwie kusząca, jednak rzut oka na poniższe fotografie jednoznacznie pozbawia złudzeń:

Mimo wszystko - jeśli Samyang będzie w stanie zaoferować taki obiektyw o dobrych parametrach i cenie znacząco niższej od PC-E Nikkora 24mm/3.5 (kosztującego niemal 8 tysięcy złotych), to chętnych będzie zapewne wielu, zwłaszcza że tego rodzaju konstrukcję stosuje się zwykle w sposób niewymagający autofokusa (którego obiektyw Nikona też zresztą nie ma), a także automatycznej przysłony.

[Aktualizacja 15:40] Nikon USA zamieścił w swoim serwisie internetowym artykuł o różnicach między D800 a D800E i zjawisku mory, a także o wpływie dyfrakcji na ostrość obrazu przy tak dużej rozdzielczości (generalnie D800E ma przewagę nad D800 w zakresie przysłony do mniej więcej f/5,6-8; przy f/11-16 dyfrakcja "konsumuje" korzyści z wyeliminowania OLPF). Warto przeczytać.


8 komentarzy:

 1. Sławek, "więcej zaufania"... ;) Nie wierzysz w Koreańczyków?
  A z drugiej strony, to wizualka wygląda raczej na fotomontaż.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wierzę :-)
  Wizualka to fotoszop z pokazanych poniżej zdjęć - nawet pierścień ostrości jest dołożony nierówno... ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. A co z brakiem współpracy D800 z 24 PC-E? Coś się wyjaśniło?

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak, sytuacja jest ponoć zbliżona do tej z D700 - nie ma miejsca na wygodne włożenie palca i może nastąpić jego zakleszczenie przy wykorzystaniu maksymalnego sziftu. Powinno się jednak dać sziftować do końca zakresu przy zachowaniu pewnego minimalnego BHP.

  OdpowiedzUsuń
 5. Masz może tego shifta? O ile mm da się przesunąć oś optyczną?
  To piszę do Ciebie ja, znany "manipulator" :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Kuszelas ma. Jak się pojawi w Poznaniu mogę spróbować organoleptycznie... ;-)

  OdpowiedzUsuń
 7. A jednak, za www.optyczne.pl:
  "Tegoroczne nowości
  Od jakiegoś czasu po sieci krążą informacje na temat nowych obiektywów Samyang, o których wzmianki pojawiają się na profilu Samyang – Asia na portalu Facebook. Dwa tygodnie temu znalazły się na nim informacje o rzekomym opóźnieniu obiektywów 24 mm, a teraz pojawiają się doniesienia o nowych obiektywach tilt-shift, a nawet zdjęcie modelu Samyang 24mm f/3.5 tilt-shift. U europejskiego dystrybutora udało nam się dowiedzieć, że zdjęcie to z pewnością nie jest prawdziwe, a przedstawiciele Samyanga nie wiedzą do kogo należy wspomniany profil na portalu społecznościowym. Faktem jednak jest, że w tym roku pojawią się jeszcze 3–4 obiektywy koreańskiego producenta, a wśród nich ma się właśnie znaleźć wspomniany 24mm f/3.5 tilt-shift, który premierę będzie miał na tegorocznej Photokinie i dostępny będzie w wersjach z mocowaniami Canona, Nikona i Sony."

  OdpowiedzUsuń
 8. To co, wstrzymasz się z zakupem? ;-)

  Co do sprawy - nie mogę się nadziwić że "przedstawiciele Samyanga nie wiedzą do kogo należy wspomniany profil na portalu społecznościowym". To oznacza, że zwyczajnie dali plamę, ponieważ wystarczy zasygnalizować najmniejszy ślad podejrzenia i chłopcy od Zuckerberga już, natychmiast, bez jakiegokolwiek ostrzeżenia, blokują konto...

  OdpowiedzUsuń