wtorek, 1 marca 2011

Dbałość o krajobraz w epoce technologicznej

Temat ten interesuje mnie od dawna - najpierw zatem kilka zdjęć zrobionych prawie dekadę temu na potrzeby innego projektu:
Fotki te wykonałem w okolicy miejscowości Luz da Tavira w Portugalii i przedstawiają one stację bazową telefonii komórkowej, ukrytą pod postacią sztucznego drzewa z metalu i tworzywa. Okazuje się, że wokół maskowania tego typu obiektów, które jak wiadomo nie zawsze są chętnie akceptowane przez ludzi, stworzył się całkiem konkretny przemysł - istnieją firmy mogące dostarczyć "przebrania" w dowolnej formie, dostosowanej do lokalnej szaty roślinnej. W szeregu miejsc na świecie lokalne przepisy wręcz wymuszają takie działania, nie pozwalając na stawianie szkaradnych konstrukcji kratowych ze stali lub słupów strunobetonowych, którymi "przyozdobiony" jest masowo nasz krajobraz. Jestem w stanie z pamięci podać przykłady przynajmniej kilkunastu lokalizacji wież operatorów komórkowych, które trwale zeszpeciły miejsca o unikatowych walorach krajobrazowych.

Niemiecki fotograf Robert Voit wziął ten temat na swój warsztat i od szeregu lat fotografuje sztuczne drzewa, kaktusy, żywotniki oraz podobne obiekty i ich przyległości. Wydobywając z nich swoistą, charakterystyczną estetykę, pokazuje grę, którą tę obiekty niejako prowadzą ze swoim otoczeniem. Niektóre z pokazanych konstrukcji prowokują uśmiech, niektóre natomiast wręcz budzą podziw dla ludzkiej inwencji w tej kwestii. Serię zatytułował "New Trees".

Poniższe zdjęcia © Robert Voit:Więcej fotografii można znaleźć na stronie autora.

2 komentarze:

  1. Marcin Michon2 marca 2011 10:33

    Swietne !

    OdpowiedzUsuń
  2. dopiero tutaj dowiedziałem się, że coś takiego istnieje - ciekawe

    OdpowiedzUsuń