wtorek, 17 września 2013

Grzegorz Przyborek: Wyspy fotografii - przestrzenie oznaczone

Pierwszy dzień festiwalu zakończył wernisaż wystawy prof. Przyborka, połączony z wygłoszonym przez niego wykładem inauguracyjnym, oficjalnie otwierającym imprezę i omawiającym różne rozumienia fotografii. Grzegorz Przyborek jest poza wszelką wątpliwością jedną z najciekawszych postaci polskiej współczesnej fotografii. Co prawda posługuje się on medium fotograficznym jako ostatecznym "produktem artystycznym", niemniej jego realizacje stanowią rzadkie połączenie kompetencji z obszarów różnych sztuk wizualnych, podbudowane oryginalną wyobraźnią i głęboką, interdyscyplinarną wiedzą autora. Ten ostatni aspekt zapewne bardzo cenią jego studenci :-)

Wystawa "Wyspy fotografii - przestrzenie oznaczone", zrealizowana w przestrzeniach Centrum im. Zamenhofa, ma charakter retrospektywny - pokazuje różne etapy twórczości, począwszy od początku lat 90. XX wieku i ikonicznego już cyklu zrealizowanego w Arles we Francji. Autor podczas wernisażu chętnie dzielił się szczegółami technicznymi swoich realizacji oraz opowiadał - w tonie anegdotycznym - różne historie, które wydarzyły się podczas jego pracy. Ekspozycja fotografii została uzupełniona o obiekty powstałe podczas tworzenia poszczególnych dzieł. Zabieg ten nie tylko uatrakcyjnił prezentację, ale i z pewnością dodał wartości dydaktycznych.

Tobisologia została na kilka dni (dosłownie) ścięta z nóg przez jakiegoś upartego bakcyla, przez co relacje z Interphoto nieco straciły na impecie, ale w ciągu najbliższych dni zaplanowany materiał powinien się ukazać do końca... :-)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz