sobota, 31 sierpnia 2013

Białystok Interphoto - zaproszenie

Już w najbliższy poniedziałek startuje w Białymstoku festiwal Interphoto - nowe zjawisko na festiwalowej mapie. Festiwali fotograficznych co prawda mamy już w naszym kraju sporo, lecz ten jest pierwszym tak dużym zamierzeniem na terenie Polski północno-wschodniej. Temat przewodni to szeroko rozumiane zagadnienie pogranicza, a program festiwalu jest ciekawy i ambitny. Organizatorom udało się ściągnąć kilka dobrze rokujących wystaw i "obudować je" panelami oraz spotkaniami autorskimi. Program budzi szacunek, zwłaszcza biorąc pod uwagę poziom finansowania (a w zasadzie niefinansowania) imprezy - przypominają mi się nasze ubiegłoroczne boje o Festiwal im. Ireneusza Zjeżdżałki z budżetem w wysokości 5 (słownie pięć) tysięcy złotych...

Na podkreślenie zasługuje zestawienie aż czterech szkół wyższych trudniących się edukacją w obszarze fotografii i różniących się prawie wszystkim: łódzkiej "Filmówki", ITF z Opavy, Hochschule Hannover oraz białostockiej Akademii Fotografii i Przedsiębiorczości. PWSFTViT to szkoła przede wszystkim artystyczna, specjalnością hanowerczyków jest "fotożurnalizm", ITF para się głównie fotodokumentem, a AFiP to szkoła dwuletnia, z szerokim spektrum zainteresowań. Będzie więc wystawa "Wracam do raju", której premiera odbyła się na Fotofestiwalu w Łodzi, przekrojowa "Inside/Outside" polskich studentów ITF, ciekawie zapowiadająca się prezentacja Niemców "3x America", pokazująca m.in. współczesne Detroit - miasto-ruinę, będące efektem kryzysu branży motoryzacyjnej oraz "121, 122, 123" - wystawa słuchaczy i wykładowców AFiP oraz członków białostockiego Forum Fotografii i Multimediów, z wieloma ciekawymi nazwiskami.

Oprócz tego można się cieszyć na kilka wystaw niezwiązanych (przynajmniej bezpośrednio :-) ze szkołami: Grzegorza Przyborka, Mariana Schmidta, Marka Szyryka, Andrzeja Różyckiego, Natalii LL, a także Stanisława J. Wosia i jego dzieci - Adeliny oraz Mateusza. Ciekaw jestem także propozycji Grupy 18x24 oraz przekrojowej prezentacji klubu PAcamera. Będzie do obejrzenia również projekt "Stand By" kolektywu Sputnik oraz "Next Day in European Community" Gintarasa Cersonisa z Litwy.
© Karolina Jonderko
Ja oczywiście w szczególny sposób zapraszam na kolejną odsłonę z cyklu "Z pogranicza", zatytułowaną "Z jednej i z drugiej strony", zawierającą prace wykonane podczas działań przeprowadzonych w latach 2011-2013, ich autorami są: Sławoj Dubiel, Maciej Herman, Magda Hueckel, Grzegorz Jarmocewicz, Karolina Jonderko, Maciej Kuszela, Agnieszka Rayss, Wojtek Sienkiewicz, Michał Sita, Sławomir Tobis oraz Tomasz Wiech, ze specjalnym udziałem Stanisława J. Wosia. Będzie sporo materiału do tej pory nie prezentowanego. Wernisaż odbędzie się we wtorek, 3 września, o godzinie 17. Natomiast około godziny 20.30 rozpocznie się spotkanie dyskusyjne zatytułowane "Fotografia i socjologia na pograniczu", które będę miał przyjemność współprowadzić z dr Łukaszem Rogowskim z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Więcej o wystawie napiszę w następnym poście.

1 komentarz:

  1. Ta nazwa "Interphoto" przypomniała mi czasy RWPG... ;)
    Druga przywoływana przez Ciebie nazwa też zabójcza: "Akademia Fotografii i Przedsiębiorczości", OMFG kto coś takiego wymyślił?

    OdpowiedzUsuń