wtorek, 31 grudnia 2013

Fotografia czasami odgrywa niespodziewaną rolę

Wczoraj byłem na pogrzebie Wuja. Wuja powinni pamiętać uczestnicy warsztatów, które zorganizowałem w Puszczy Noteckiej w Marylinie w latach 2006 i 2007, choćby z tego powodu, że posługiwał się on bardzo charakterystyczną gwarą i "mazurzył". Właśnie z roku 2007 pochodzi zdjęcie, które zrobiła Aga Kosiec pod działającym wtedy sklepem - Wuja jest na nim pierwszy z prawej.

Tadeusz Koza, ?, Ryszard "Wuja" Flack, fot. Agnieszka Kosiec
Na stypie jeden z uczestników zagadnął mnie o pewną fotografię innej bardzo ważnej postaci z Marylina - pani Krystyny Prostak, która zmarła w marcu 2013 roku. Okazało się, że szukając informacji do nekrologu natrafił na zdjęcia z pleneru z roku 2009, w ramach którego Marcin Sudziński sportretował starszych mieszkańców okolic, między innymi dwie osoby z Marylina, w tym właśnie panią Krysię, w jej pokoju.

Krystyna Prostak, fot. Marcin Sudziński
Marcin ponoć nie odpowiedział na maila z zapytaniem, ale poszperanie w sieci doprowadziło do osoby kuratora i dalszą część informacji byłem w stanie - lekko zaskoczony - przekazać właśnie podczas stypy. Notabene to ostatnie określenie jest językowo straszne, ale "przyjęcie popogrzebowe" brzmi chyba jeszcze gorzej. W każdym razie w miejscach odległych od metropolii śmierć nadal wydaje się częścią życia, nie jest zamiatana pod dywan ani wystawiana za drzwi, choć to oczywiście kwestia na osobne rozważania. Gdyby natomiast ktoś szukał zdjęć pani Krysi, mogę jeszcze wkleić swoje, wykonane ponad 3 lata później przy stodole, pod daszkiem - w miejscu, w którym uwielbiała przesiadywać:

Krystyna Prostak, fot. Sławomir Tobis
Czytelnikom Tobisologii życzę na przyszły rok aby mieli jak najmniej spotkań na stypie oraz jak najwięcej sukcesów na niwie fotografii, która sztuką jest niewątpliwie trudną, ale potencjalnie dostarczającą sporej satysfakcji. Oby tej ostatniej w nadchodzącym roku także było jak najwięcej... :-)

3 komentarze:

 1. jakie to proste i oczywiste
  warto "robić" fotografie

  OdpowiedzUsuń
 2. Dokładnie tak. Tylko tyle i aż tyle...

  OdpowiedzUsuń
 3. Co jest w tych obrazkach, że mają taką siłę?

  OdpowiedzUsuń