sobota, 17 stycznia 2015

Tadeusz Rolke, Michał Gonicki - Plon

Wczoraj w Galerii Miejskiej w Środzie Wielkopolskiej otwarta została premierowa wystawa dwóch autorów znanych ze znakomitego dokumentu Piotra Stasika zatytułowanego "Dziennik z podróży" - spotkanie zaczęło się zresztą od projekcji tego właśnie filmu w kinie Baszta. Obraz opowiado o ponad miesięcznej podróży camperem przez Polskę, w którą wybrała się dość niestandardowa para: ponad 80-letni nestor polskiej fotografii oraz 15-latek mający co prawda niewielkie pojęcie o fotografii, ale zdeterminowany aby się na jej temat możliwie najwięcej dowiedzieć.

Na wystawę wybrane zostały 24 prace, pokazane w kwadracie 60x60 cm - po 12 od autora. Zdjęcia są (nieco przewrotnie) dobrane i zestawione w taki sposób, że na pierwszy rzut oka trudno rozpoznać, kto jest autorem. Potrzebny do tego jest drugi rzut oka :-) Ekspozycję uzupełniają migawki z podróży.

Najciekawszą częścią wydarzenia było niewątpliwie spotkanie autorskie, które odbyło się zaraz po wernisażu. Tadeusz Rolke imponował - jak zwykle - poczuciem humoru i ripostą, nie stroniąc od wątków poważnych, Michał Gonicki natomiast imponował przede wszystkim dojrzałością, świadczącą o tym, że dobrze spożytkował te 2,5 roku, które minęły od czasu realizacji filmu (jest na przykład, jako najmłodszy student w historii, na trzecim roku Warszawskiej Szkoły Fotografii i Grafiki Projektowej Mariana Schmidta). Obaj panowie najpierw opowiedzieli o tym, jak się poznali, jaki był początek projektu filmowego, jak przebiegała jego realizacja oraz co każdy z nich wyniósł z tej przygody - co ciekawe, umiejętności stricte fotograficzne okazały się mniej ważne niż możliwość przebywania ze sobą przez dłuższy czas, poznania się i rozmawiania na wszelkie tematy. Później odpowiedzieli też na wiele pytań z sali. Warto było pojechać do Środy...


7 komentarzy:

 1. Sławek, ale przecież ten film to kicha absolutna ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Miał być film drogi, a wyszedł niedrogi film ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. O aspektach finansowych akurat nie dyskutowano... :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie oglądałem filmu i chyba ten wpis zmobilizuje mnie do obejrzenia.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zobacz koniecznie, bul dópy gwarantowany ;))

  OdpowiedzUsuń
 6. Różnych ludzi od różnych rzeczy dópa buli... ;-)

  OdpowiedzUsuń