wtorek, 25 listopada 2014

Fotografia a kopalnia granitu...

Pozwalam sobie zaprosić na jutro na godzinę 17 na otwarcie wystawy GRANIT - MTP, przestrzeń obok pawilonu 8A, wejście od ul. Śniadeckich.

Wystawa zatytułowana GRANIT jest efektem dwudniowej wizyty grupy fotografów w dolnośląskim przedsiębiorstwie trudniącym się pozyskaniem i obróbką kamienia. Stwierdzenie faktów brzmi w tym przypadku może niezbyt poetycko, jednak efekty działań twórców wydają się bardzo interesujące. Dziewięcioro autorów (Ewa Faligowska, Roger Kołomłocki, Tomasz Kuehn, Marek Lapis, Katarzyna Skotnicka-Nowak, Łukasz Szamałek, Karol Szymkowiak, Piotr Zimak oraz komisarz pleneru Anna B. Gregorczyk), zupełnie niezwiązanych z kamieniarstwem, każdy o innym doświadczeniu oraz spojrzeniu na fotograficzne medium, wykonało oryginalne prace, które złożyły się na prezentowany zestaw. Fotografie mają zarówno przybliżyć miejsca, w którym plener się odbywał - kamieniołom oraz zakład obróbki kamienia - jak i „ubrać w kadry” branżę. Mimo iż plener odbywał się na stosunkowo niewielkiej, ograniczonej przestrzennie powierzchni, poszczególne fotografie są zróżnicowane i wykorzystują różne zabiegi formalne oraz aranżacyjne. Zestaw ten z pewnością stanowi przyczynek do kształtowania świadomości i wyobrażeń na temat branży, która rzadko funkcjonuje w powszechnym obiegu.

Warto zaznaczyć, że wystawa pokazuje jedynie wycinek powstałego materiału; szereg interesujących kadrów nie zostało do niej włączonych ze względu na ograniczoną objętość oraz wymagania co do spójności wizualnej całości.

Podpisano: kurator :-)

1 komentarz: